Brak produktów w koszyku.
Jak napisać wniosek o widzenie z tymczasowo aresztowanym?
Spis treści:
1. Wzór wniosku o widzenie z tymczasowo aresztowanym
2. Gdzie złożyć wniosek o widzenie z tymczasowo aresztowanym?
3. Czy udzielenie widzenia wymaga zgody organu, czy wystarczy złożyć wniosek?
4. Jak napisać wniosek o widzenie – udzielenie zgody na widzenie?
Wzór wniosku o widzenie z tymczasowo aresztowanym
Osoby tymczasowo aresztowane mają prawo do widzeń z osobami najbliższymi. Taka forma kontaktu tymczasowo aresztowanego z osobami najbliższymi obok prawa kontaktu tymczasowo aresztowanego za pomocą telefonu umożliwia osadzonym utrzymywanie relacji z bliskimi.
Aby móc kontaktować się z osadzonym należy złożyć odpowiedni wniosek o wyrażenie zgody na widzenie do właściwego organu – prokuratora lub sądu. Po uzyskaniu zgody wydawany jest stosowny dokument, który umożliwia osadzonemu widzenie. Widzenia odbywają się w areszcie śledczym i mogą mieć formę bezpośredniego kontaktu tymczasowo aresztowanego z najbliższymi przy tzw. stoliku lub mogą odbywać się przez tzw. szybę.
Jak nie trudno się domyślić zasady widzenia zostały uregulowane przez odpowiednie przepisy.
Gdzie złożyć wniosek o widzenie z tymczasowo aresztowanym?
Wniosek należy złożyć:
- osobiście przez osobę tymczasowo aresztowaną (osobiste składanie wniosków)
- osobę najbliższą bądź przez obrońcę/pełnomocnika osoby tymczasowo aresztowanej
do właściwego organu, którym w zależności od określonego przypadku może być Prokurator lub Sąd.
Czy udzielenie widzenia wymaga zgody organu, czy wystarczy złożyć wniosek?
Aby tymczasowo aresztowany uzyskał zgodę na widzenie niezbędne jest posiadanie zgody prokuratora lub sądu.
Jak napisać wniosek o widzenie – udzielenie zgody na widzenie?
Wzór wniosku o zezwolenie na widzenie z tymczasowo aresztowanym dostępny jest na stronie Akademii PASTERNAK LEGAL.
Wyjaśniamy również, jak powinien wyglądać wniosek o widzenie z tymczasowo aresztowanym.
Wniosek o wydanie zezwolenia na widzenie z tymczasowo aresztowanym musi spełniać pewne wymogi, aby mógł zostać rozpoznany przez właściwy organ. We wniosku o uzyskanie zgody należy wskazać m.in.: imię i nazwisko osoby tymczasowo aresztowanej do której ubiegamy się o zgodę na widzenie sygnaturę prowadzonej przeciwko niej sprawy, numer telefonu osoby wnioskującej o wyrażenie zgody oraz jej stopień pokrewieństwa z osobą tymczasowo aresztowaną.
Najprostszym sposobem na przygotowanie wniosku o uzyskanie zgody na widzenie jest wypełnienie gotowego wzoru wniosku o zezwolenie na widzenie, który można pobrać z naszej strony.
Należy pamiętać, że widzenia z osadzonym nie są jedynym sposobem na zachowanie relacji i więzi z osobą tymczasowo aresztowaną, albowiem można również złożyć wniosek o wyrażenie zgody na kontakt telefoniczny.
WIĘCEJ O WYRAŻENIU ZGODY NA KONTAKT TELEFONICZNY Z TYMCZASOWO ARESZTOWANYM PRZECZYTASZ TUTAJ
Tymczasowe aresztowanie jest niezwykle trudną sytuacją, nie tylko dla osoby aresztowanej, ale także dla jej rodziny. Dlatego osobom najbliższym przysługuje prawo do spotkań, co najmniej raz w miesiącu, na terenie aresztów śledczych, w których osoby tymczasowo aresztowane przebywają. Jednak, aby móc skorzystać z prawa widzeń, podobnie jak w przypadku kontaktów telefonicznych, należy również złożyć odpowiedni wniosek – wniosek o widzenie z osobą tymczasowo aresztowaną.
Dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu przez organ dyspozycyjny i wyrażeniu zgody na widzenie, osoba najbliższa, po wcześniejszym umówieniu się, od momentu udzielenia zgody, może udać się na widzenie z osobą tymczasowo aresztowaną do aresztu śledczego.
Warto dodać, że małoletni jest również osobą, która może odwiedzić osadzonego w Areszcie Śledczym. Szablon wniosku został przygotowany przez ekspertów PASTERNAK LEGAL i jest możliwy do pobrania na również w Akademii Pasternak Legal.
Podsumowanie
Jak już wyżej zostało wspomniane, składanie wniosku następuje do organu, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje.
Tak jak w przypadku wniosku o wyrażenie zgody na kontakt za pomocą samoinkasującego aparatu telefonicznego, tak i wniosek o wyrażenie zgody na widzenie musi spełniać pewne wymogi, aby mógł zostać rozpoznany. Podobnie należy również podać m.in. imię i nazwisko osoby tymczasowo aresztowanej do której ubiegamy się o zgodę na widzenie, sygnaturę prowadzonej przeciwko niej sprawy, a także numer PESEL osoby wnioskującej, numer jej dokumentu tożsamości lub paszportu oraz jej stopień pokrewieństwa z osobą tymczasowo aresztowaną. Podanie powyższych danych jest konieczne, gdyż po uzyskaniu zgody na widzenie, osoba najbliższa może dostać się na teren aresztu śledczego dopiero po okazaniu dokumentu wskazanego we wniosku. Dlatego też zawsze należy pamiętać o zabraniu z sobą odpowiedniego dokumentu.
Zgodę na kontakt telefoniczny lub widzenie może uzyskać tylko osoba najbliższa dla tymczasowo aresztowanego. Dla ustalenia kręgu osób najbliższych pomocny jest przede wszystkim art. 115 § 11 Kodeksu karnego, zgodnie z którym osobą najbliższą jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu. Zdarza się jednak, iż nawet osoba najbliższa nie uzyska zgody na kontakt telefoniczny czy widzenie. Takie odmowy wyrażenia zgody na złożony wniosek następuje dosyć rzadko i może nastąpić tylko w sytuacjach, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że widzenie czy kontakt telefoniczny zostaną wykorzystane w celu bezprawnego utrudnienia postępowania karnego bądź też do popełnienia przestępstwa, w szczególności – podżegania do przestępstwa. Na postanowienie o odmowie wyrażenia zgody na widzenie z tymczasowo aresztowanym przysługuje zażalenie, które należy wnieść do właściwego organu za pośrednictwem organu, który wydał postanowienie o odmowie w terminie 7 dni.
Chcąc uzyskać zgodę na widzenie pamiętaj, że wniosek musi spełniać wszystkie formalne wymagania, by był prawidłowy, dlatego polecamy użyć przygotowany przez nas wzór wniosku poniżej.
Zapraszamy do zapoznania się również z pozostałymi produktami w naszej Akademii dotyczącej spraw karnych:
- wniosek o wyrażenie zgody na kontakt telefoniczny z tymczasowo aresztowanym
- wniosek o widzenie tymczasowo aresztowanego z małoletnim (dzieckiem)
- wniosek o dozór elektroniczny
- harmonogram do dozoru elektronicznego
- oświadczenie dorosłego domownika o wyrażeniu zgody na odbywanie Dozoru w miejscu wspólnego zamieszkania
Kancelaria PASTERNAK LEGAL – ADWOKAT SPRAWY KARNE
Jeżeli jednak potrzebują państwo konsultacji lub pomocy Prawnika specjalizującego się w prawie karnym – wskazujemy, że zespół naszej kancelarii Pasternak LEGAL tworzą prawnicy doświadczeni w prowadzeniu różnego rodzaju postępowań karnych zarówno na etapie prokuratorskim jak i sądowym.
Świadczymy usługi prawne w zakresie pomocy prawnej w aspektach prawa karnego zarówno w sprawach dotyczących tzw. przestępstw pospolitych, przestępczości zorganizowanej, jak i przestępstw karno-skarbowych, przestępstw gospodarczych, cyberprzestępczości.
STRONA KANCELARII PASTERNAK LEGAL – WEJDŹ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Nasz zespół tworzą prawnicy posiadający doświadczenie w zakresie prowadzenia spraw karnych, autorzy publikacji naukowych z zakresu prawa w tym prawa karnego.
Specjalizacja
Adwokat Łukasz Pasternak jest autorem licznych publikacji naukowych z zakresu prawa:
- karnego,
- prawa handlowego
- prawa zamówień publicznych,
w licznych renomowanych prawniczych czasopismach naukowych.
Jesteśmy dostępni na:
Publikacje na YouTube oraz mediach społecznościowych są wynikiem misji Pasternak LEGAL w której chcemy wspierać społeczeństwo w efektywnym i skutecznym wykorzystaniu instytucji prawnych.
AKADEMIA PASTERNAK LEGAL – nowe miejsce w prawnej rzeczywistości
Akademia Pasternak LEGAL to materiały i szkolenia tworzone z myślą osobach działających w wielu branżach biznesu, ale również materiały i szkolenia dedykowane osobom fizycznym.
AKADEMIA PASTERNAK LEGAL – dla osób fizycznych
Akademia Pasternak LEGAL – to oferta kierowana również do osób fizycznych, szukających wsparcia w wielu dziedzinach życia codziennego, dzięki naszym partnerom merytorycznym Kancelarii Pasternak LEGAL oraz LEGAL ELITE stale poszerzamy naszą ofertę o różne materiały i produkty z wielu dziedzin prawa – tj. prawa cywilnego, rodzinnego, gospodarczego, prawa karnego czy własności intelektualnej.
Dlaczego warto skorzystać z naszej Akademii?
- Kompleksowa wiedza : Oferujemy szeroki zakres materiałów z różnych dziedzin prawa, podatków oraz biznesu, abyś mógł poszerzyć swoją wiedzę w tych kluczowych dziedzinach. Nasze materiały pokrywają tematy od podstawowych zagadnień po zaawansowane aspekty, aby sprostać potrzebom zarówno początkujących, jak i bardziej doświadczonych uczestników.
- Profesjonalne materiały : Nasze wzory pism, umów, dokumentów, checklisty oraz regulaminy zostały opracowane przez ekspertów z odpowiednich dziedzin, co gwarantuje ich wysoką jakość.
- Praktyczne zastosowanie : Nasze materiały mogą być natychmiast stosowane w Twojej codziennej pracy, życiu czy działalności biznesowej.
- Wygoda i oszczędność czasu : Wszystkie nasze materiały są dostępne online, co oznacza, że możesz korzystać z nich w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności wychodzenia z domu czy biura.
- Ciągłe aktualizacje: Dbamy o to, aby nasze materiały były zawsze aktualne i zgodne z najnowszymi przepisami oraz trendami w branży. Dzięki temu masz pewność, że korzystasz z najbardziej aktualnej wiedzy
Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!
Baza wiedzy, informacje o produktach i nowościach prosto na twój email. Dołącz do grona naszych subskrybentówBlog Akademii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa. Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Dodaj komentarz