Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Wypowiedzenie umowy o pracę

Rozwiązanie stosunku pracy jest regulowane przez kodeks pracy. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje kiedy Strony umowy o pracę (pracownicy lub pracodawcy) składają wypowiedzenie umowy o pracę. Wypowiedzenie umowy o pracę to pismo, składane przez jedną ze stron stosunku pracy, które skutkuje zakończeniem umowy.

Umowa o pracę może być rozwiązana: 

  • za porozumieniem stron 
  • przez pracownika lub pracodawcę

— przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem);

— przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia);

  • z upływem czasu na który została zawarta

Złożenie wypowiedzenia jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy — z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub bez.

Wypowiedzenie umowy o pracę jest oświadczeniem jednostronnym, w związku z czym teoretycznie nie wymaga akceptacji drugiej strony, z tym że lepiej mieć potwierdzenie otrzymania, np. w formie podpisu na wypowiedzeniu.

Warto pamiętać, że zanim złożysz wypowiedzenie, musisz zapoznać się z kilkoma zasadami. Wyjaśnimy je w prosty sposób. 

Jak zatem napisać wypowiedzenie?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wygląda wzór wypowiedzenia umowy o pracę?
  • jak i komu złożyć wypowiedzenie umowy o pracę?
  • czy obie strony umowy o pracę mogą złożyć jej wypowiedzenie?
  • jak powinno wyglądać prawidłowe wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika

Na czym polega wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika? W jaki sposób pracownik powinien sporządzić oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę?

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika może być złożone ustnie lub pisemnie. Natomiast jeśli pracodawca nie dotrzyma formy pisemnej wypowiedzenia, grożą mu za to kary. Pamiętaj jednak, że to bardzo ważne, by mimo wszystko złożyć wypowiedzenie umowy o pracę na piśmie – po to by mieć dowód jego złożenia.

Wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia przez pracownika powinno zawierać co najmniej:

  • miejscowość i datę
  • prawidłowe dane pracownika
  • prawidłowo określone dane pracodawcy
  • odpowiedni nagłówek
  • informację o tym, jaką umowę wypowiadasz i jaki jest okres wypowiedzenia
  • miejsce na potwierdzenie otrzymania wypowiedzenia i podpis pracodawcy.

Pamiętaj, że powinieneś podpisać wypowiedzenie.

wypowiedzenie umowy o prace

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę

Pracodawca rozwiązując umowę o pracę posiada nieco więcej obowiązków związanych z wypowiedzeniem umowy o pracę, albowiem w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

Pracodawca musi uzasadnić rozwiązanie umowy o pracę na czas określony i skonsultować zwolnienie pracownika z zakładową organizacją związkową. Podobnie w innych przypadkach zgodnie z treścią art. 30 § 4 kodeksu pracy – W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.

W przypadku zakończenia umowy z pracownikiem pracodawca powinien niezwłocznie, w ostatnim dniu pracy wydać pracownikowi świadectwo pracy podsumowujące jego okres zatrudnienia w danej firmie.

A jeśli dostałeś wypowiedzenie umowy o pracę od pracodawcy, dowiesz się, jak sprawdzić, czy na pewno chce Cię zwolnić zgodnie z prawem. 

Wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia

Każda ze stron może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem.

Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia?

Wiesz już jak wygląda wypowiedzenie umowy o pracę? Wypowiedzenie umowy o pracę dla swojej skuteczności powinno posiadać wszystkie niezbędne elementy.

Przygotowaliśmy wniosek, który pozwoli Ci zaoszczędzić czas, uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z prawidłowym przygotowaniem wniosku.

Nie czekaj przejdź do naszego produktu.

jak napisac wypowiedzenie umowy o prace

Czy zawsze trzeba podać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę?

Czy zawsze trzeba dołączać uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę ?

Wzór wypowiedzenia umowy o pracę – czy wystarczy wypełnić wzór?

Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.

wypowiedzenie umowy o prace

Jaki jest okres wypowiedzenia umowy o pracę? Ile trwa wypowiedzenie umowy o pracę?

Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy o pracę oraz stażu pracy pracownika. Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem to rodzaj rozwiązania umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia, którego długość zależy od rodzaju umowy i okresu, na który została zawarta.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

  • 3 dni robocze, jeśli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
  • 1 tydzień, jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
  • 2 tygodnie, jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeśli pracownik był zatrudniony dłużej niż 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca

Warto dodać, że Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy; ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.

Od kiedy liczy się wypowiedzenie umowy o pracę?

Jak liczy się termin wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Tygodniowy okres wypowiedzenia zawsze musi skończyć się w sobotę (czyli zaczyna się w niedzielę po wręczeniu wypowiedzenia), zaś okresy wypowiedzenia liczone w miesiącach w ostatnim dniu miesiąca. Skoro już wiesz ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę warto przejść do kolejnego zagadnienia jakim jest obowiązek świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.

wypowiedzenie umowy o prace

Wypowiedzenie umowy o pracę a obowiązek świadczenia pracy

W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Wymiar zwolnienia wynosi:

1) 2 dni robocze – w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia;

2) 3 dni robocze – w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1.

Konsultacje z expertami

Czy warto zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy?

W związku ze złożonym wypowiedzeniem pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy, za co pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, liczone jak wynagrodzenie urlopowe.

Czy można odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę?

Jeśli pracownik nie zgadza się z zasadnością wypowiedzenia umowy o pracę i uważa, że fakt narusza ono przepisy prawa pracy, może dochodzić swoich praw w Sądzie Pracy składając odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę.

Kiedy pracodawca nie może wręczyć Ci wypowiedzenia z pracy?

Istnieje szereg sytuacji kiedy niedopuszczalne jest wręczenie pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę. Ustawodawca przewidział, że w pewnych sytuacjach pracodawca nie może zwolnić pracownika nawet z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Do takich okoliczności należą między innymi następujące przypadki:

  • pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku;
  • w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia;
  • w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Warto pamiętać, że od powyższych zawarto wyjątki zaś w/w okoliczności nie stanowią zupełnego i całkowitego wyliczenia sytuacji kiedy to pracodawca nie może złożyć wypowiedzenia umowy o pracę.

Czy wypowiedzenie umowy o pracę można cofnąć?

Kodeks pracy nie zakazuje anulowania wypowiedzenia umowy o pracę zarówno przez pracownika jak i przez pracodawcę. Każda ze Stron może wycofać złożone wypowiedzenie. Zwykle będzie do tego potrzebować jednak zgody drugiej Strony.

Jeżeli zastanawiasz się jak powinno wyglądać oświadczenie o cofnięciu wypowiedzenia mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – w naszym Portalu możesz znaleźć wzór oświadczenia o cofnięciu wypowiedzenia umowy – klikając poniższy link

dokumenty w akademii

 

 

AKADEMIA PASTERNAK LEGAL by LEGAL ELITE

Akademia Pasternak LEGAL to materiały i szkolenia tworzenie z myślą osobach działających w wielu branżach biznesu, ale również materiały i szkolenia dedykowane osobom fizycznym.

Pasternak LEGAL – prawo dla biznesu

Pasternak Legal – jako kancelaria przyjazna przedsiębiorcą swoją działalność w dużej mierze koncentruje na kompleksowym wsparciu przedsiębiorców w prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Konsultacje z expertami

 

 

“BIZNES BEZ TAJEMNIC” – Pasternak LEGAL

W ramach serii “BIZNES BEZ TAJEMNIC” prowadzimy Bloga, newsletter, a także zapraszamy do słuchania naszego podcastu “Biznes bez Tajemnic” – podcast prawny oraz nagrań video prowadzonych w ramach wyżej wskazanej serii. Jesteśmy dostępni na:

“Biznes bez Tajemnic” – seria prawnicza Pasternak LEGAL to – podcast, blog i kanał prawniczy będące wynikiem misji Pasternak LEGAL chcemy wspierać przedsiębiorców w efektywnym i skutecznym prowadzeniu biznesu. Budujemy efektywne ramy prawne i podatkowe, by biznes naszych klientów był efektywny, bezpieczny i zyskowny.

Subskrybuj nasz podcast, youtube i dołącz do naszej społeczności przedsiębiorców, którzy wspólnie rozwijają swoje umiejętności, zostać subskrybentem naszego newslettera i czerp z niego korzyści

Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Baza wiedzy, informacje o produktach, i nowościach prosto na twój email. Dołącz do grona naszych subskrybentów