Brak produktów w koszyku.
W JAKIEJ FORMIE ZAWRZEĆ UMOWĘ ZBYCIA UDZIAŁÓW
Spis treści:
1. Spółka z o.o. jako spółka kapitałowa
2. W jakiej formie zawrzeć umowę zbycia udziałów
3. Jakie dane muszą znaleźć się w umowie zbycia udziałów?
4. Obowiązki związane ze sprzedażą udziałów w spółce
5. Czy umowa zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością to skomplikowana czynność?
6. Pasternak Legal prawo dla biznesu BIZNES BEZ TAJEMNIC
7. AKADEMIA PASTERNAK LEGAL – nowe miejsce w biznesowej rzeczywistości
UMOWA ZBYCIA UDZIAŁÓW W SPÓŁCE Z O.O.
Spółka z o.o. jako spółka kapitałowa
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką prawa handlowego o kapitałowym, a nie osobowym charakterze. Posiada ona osobowość prawną i działa w oparciu o kapitał zakładowy, który jest podzielony na udziały. Wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki. Tutaj kapitał zakładowy spółki jest kluczowy i dzieli się na udziały o równej albo nierównej wartości nominalnej. Kapitał zakładowy powinien wynosić co najmniej 5000 złotych.
W jakiej formie zawrzeć umowę zbycia udziałów
Udział w spółce z o.o. jest więc częścią kapitału zakładowego spółki. Udział taki może być przedmiotem obrotu, a więc może być przenoszony na inną osobę. Zgodnie z przepisami ustawy kodeks spółek handlowych, zbycie udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, jego części lub ułamkowej części udziału w spółce z o.o. oraz jego zastawienie powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Forma pisemna z podpisami notarialnie poświadczonymi polega na tym, że notariusz, zwykle podczas czynności, zamieszcza na dokumencie klauzulę stwierdzającą własnoręczność podpisu złożonego przez wskazaną w tej klauzuli osobę.
W przypadku spółki z o.o., której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, zbycie przez wspólnika udziałów jest możliwe również przy wykorzystaniu wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym. Wówczas oświadczenia zbywcy i nabywcy opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Należy jednak pamiętać że zbycie udziałów w spółce z o.o. wiąże się z nabyciem ich przez inną osobą, która wraz z nabyciem udziału, nabywa również prawa i obowiązki wspólnika. Do obowiązków wspólników spółek należy szeroki zakres czynności.
Jakie dane muszą znaleźć się w umowie zbycia udziałów?
Umowa zbycia udziałów jest umową ich sprzedaży, która powinna zawierać podstawowe informacje, które określają dane każdej ze stron tj. zbywcy oraz nabywcy, ilość danych udziałów oraz określenie ich przedmiotu, a nadto określenie ceny. Istnieje szereg różnych adnotacji, które mogą zostać w umowie przewidziane, jednak należy każdorazowo dopasować je do indywidualnej sytuacji stron.
Obowiązki związane ze sprzedażą udziałów w spółce
Obowiązki związane ze sprzedażą udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością dotyczą chociażby kwestii podatkowych. Na sprzedającego został nałożony obowiązek odprowadzenia odpowiedniego podatku CIT lub PIT. Kupujący z kolei zapłaci podatek od czynności cywilnoprawnych, tak zwany PCC.Istnieje także obowiązek informacyjny, który ma charakter zawiadomienia. Bowiem o przejściu udziału, jego części lub ułamkowej części udziału na inną osobę, zainteresowani zawiadamiają spółkę, przedstawiając dowód przejścia. Przejście udziału, jego części lub ułamkowej części udziału jest skuteczne wobec spółki od chwili, gdy spółka otrzyma od jednego z zainteresowanych zawiadomienie o tym wraz z dowodem dokonania czynności.Należy pamiętać że w przypadku zbycia udziału lub jego części nabywca odpowiada wobec spółki solidarnie ze zbywcą za niespełnione świadczenia należne spółce ze zbytego udziału lub zbytej części udziału. Zasadę tą stosuje się również do zbycia ułamkowej części udziału.Dodatkowo spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powinna zgłosić zmianę w zakresie posiadanych udziałów do Krajowego Rejestru Sądowego w terminie 7 dni od dnia dokonania tej czynności.Czy umowa zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością to skomplikowana czynność?
Wydaje się, że umowa zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością to nie jest skomplikowana czynność, jednak wymaga ona dokonania pewnych obowiązków i zgłoszeń, a także dopilnowania kilku kwestii. Prawidłowa procedura zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością obejmuje szereg różnych obowiązków, których dopełnienie jest w interesie każdej ze stron. Zarówno właściwa umowa, jak spełnienie wymagań ustawowych i umownych, pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji. Umowa zakupu udziałów sporządzona w sposób poprawny gwarantować powinna zbycie udziałów skuteczne i zgodne z zasadami.Pasternak Legal prawo dla biznesu BIZNES BEZ TAJEMNIC
Pasternak Legal – jako kancelaria przyjazna przedsiębiorcom swoją działalność w dużej mierze koncentruje na kompleksowym wsparciu przedsiębiorców w prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Nasze usługi kierunkowane są na skuteczne rozwiązywanie problemów przedsiębiorców oraz udzielanie im efektywnej pomocy w prowadzeniu działalności. Dbamy o to by model biznesowy naszego Klienta został osadzony w najkorzystniejszych realiach prawnych i podatkowych, przez co często tworzymy usługi i rozwiązania „ szyte na miarę”.
“Biznes bez Tajemnic” – seria prawnicza Pasternak LEGAL to – podcast, blog i kanał prawniczy będące wynikiem misji Pasternak LEGAL chcemy wspierać przedsiębiorców w efektywnym i skutecznym prowadzeniu biznesu. Budujemy efektywne ramy prawne i podatkowe, by biznes naszych klientów był efektywny, bezpieczny i zyskowny. Niech “Biznes bez Tajemnic” stanie się Twoim przewodnikiem w efektywnym i skutecznym prowadzeniu firmy, gdzie każdy krok jest świadomy, a sukces staje się rezultatem klarownych działań.
Czy jesteś doświadczonym przedsiębiorcom, prowadzisz własną firmę, czy też dopiero rozważasz założenie własnego biznesu – nasza seria “Biznes bez Tajemnic” dostarczy Ci cennych informacji, inspirujących rozmów i praktycznych wskazówek, które pomogą Ci odnieść sukces w biznesie. “Biznes bez Tajemnic” – bo wiedza prawna, podatkowa i biznesowa nie musi być enigmatyczna. Zapraszamy do śledzenia i poznawania świata biznesu, prawa i podatków – bez tajemnic!

Jesteśmy dostępni na:
AKADEMIA PASTERNAK LEGAL – nowe miejsce w biznesowej rzeczywistości
Akademia Pasternak LEGAL to materiały i szkolenia tworzone z myślą osobach działających w wielu branżach biznesu, ale również materiały i szkolenia dedykowane osobom fizycznym.
Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!
Baza wiedzy, informacje o produktach i nowościach prosto na twój email. Dołącz do grona naszych subskrybentówBlog Akademii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa. Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Dodaj komentarz