WINDYKACJA NALEŻNOŚCI – JAKIE SĄ ETAPY WINDYKACJI?

Windykacja należności – jakie są etapy windykacji?

Windykacja należności to w dużym uproszczeniu zespół działań, które mają na celu odzyskanie przysługujących danej osobie środków pieniężnych. Działania podejmowane w procesie windykacji można podzielić na działania:

  1. wywiadu gospodarczego;
  2. windykacji polubownej – przedsądowej;
  3. windykacji sądowej;
  4. windykacji egzekucyjnej czy egzekucji komorniczej;

Każdy z tych etapów cechuje się określonymi działaniami podejmowanymi w procesie windykacji, niejednokrotnie dochodzi również do podejmowania różnego rodzaju działań wspierających poszczególne etapy, które to działania na poszczególnych etapach mogą być podobne, ale w zależności od etapu postępowania windykacyjnego ich charakter, natężenie czy forma może się zmieniać. Dlatego też warto standardowe działania zmierzające do odzyskania należności wspierać działaniami dodatkowymi, które mogą podnieść skuteczność odzyskiwania środków finansowych. Istotna w procesie windykacji jest również forma podejmowanych działań, czy też sposób komunikacji z dłużnikiem, z tych względów warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalisty lub też odbyć stosowne szkolenie czy też wdrożyć odpowiednie procesy w firmie związane z obsługą wierzytelności. Sposób działania, może zależeć od wielkości struktury danej firmy, charakteru podejmowanych działań, czy też woli skorzystania z podmiotu zewnętrznego, zmiennych w tym zakresie może być kilka.

W procesie windykacji jedno jest jednak niezmienne z działaniami zmierzającymi do odzyskania środków pieniężnych nie ma co zwlekać a odpowiednie działania podejmować możliwie szybko.

Jak nazywa się dług oraz strony przy windykacji sądowej?

Dług na gruncie windykacji sądowej jest nazywany wierzytelnością. Wierzytelność to zasadniczo kwota pieniężna przysługująca osobie, która wszczyna postępowanie sądowe przeciwko osobie, która określonej kwoty pieniężnej nie zwróciła.

Co to wierzytelność?

Wierzytelność może również dotyczyć zwrotu przedmiotów a nie tylko pieniędzy.

Jak nazywają się uczestnicy postępowania sądowego? Kto to Powód i Pozwany?

Jeżeli chodzi o strony, które występują w windykacji to pierwszą z nich jest Wierzyciel, czyli osoba która posiada prawo do żądania zwrotu danej wierzytelności np. danej kwoty pieniężnej.

Drugą stroną jest Dłużnik, czyli osoba od której wierzyciel jest uprawniony żądać zwrotu wierzytelności. Innymi słowy dłużnik do osoba, która powinna zwrócić pieniądze osobie uprawnionej czyli wierzycielowi.

Windykacja Sądowa

Windykacja sądowa jest sposobem na odzyskanie wierzytelności od dłużnika. Niektórzy określają ją drugim etapem windykacji, ponieważ jest ona stosowana w momencie, kiedy próba polubownego rozwiązania sporu (etap windykacji polubownej) i odzyskania wierzytelności na drodze przedsądowej nie zakończyła się powodzeniem.

Wówczas kolejnym etapem egzekwowania zwrotu wierzytelności od dłużnika jest windykacja sądowa, czyli proces skierowania sprawy na drogę sądową.

Postępowanie sądowe wiąże się z określonymi kosztami postępowania takimi jak np. konieczność uiszczenia opłaty sądowej niemniej jednak można żądać zwrotu poniesienia kosztów sądowych od dłużnika, ponieważ to jego działanie, a właściwie brak zwrotu środków spowodował konieczność wszczęcia postępowania.

Warto również pamiętać, że w przypadku postępowań sądowych można również dochodzić zwrotu kosztów poniesionych przez osobę dochodzącą swoich należności, które to zostały przez nią poniesione w związku z koniecznością zatrudnienia adwokata.

Dodatkowo poza zwrotem w/w kosztów w przypadku postępowań pomiędzy przedsiębiorcami, można również dochodzi dodatkowo zryczałtowanych kosztów dochodzenia należności, które zostały określone w ustawie szczególnej.

Reasumując powyższe należy wskazać, że:

Dla wierzyciela koszty sądowe (a więc dla osoby domagającej się zwrotu swoich środków) koszty mogą być chwilowe, gdyż istnieje możliwość ich odzyskania od strony przegrywającej proces. Windykacja sądowa prowadzi do uzyskania wierzytelności na drodze sądowej lub egzekucyjnej i tym samym do zapłaty należności pieniężnych.

Poniżej dowiesz się, jak przebiega windykacja sądowa, jak może wyglądać tryb przeprowadzenia windykacji sądowej oraz uzyskasz informacje jaka jest rola kancelarii prawnej i komornika w czynnościach odzyskania należności.

Jak przebiega windykacja?

Jak przebiega windykacja sądowa z Polsce?

Windykacja w Polsce powinna mieć swój etap przedsądowy, który polega na polubownym rozwiązaniu sporu i próbie jego zakończenia bez konieczności występowania na drogę sądową z powództwem. Jeżeli nie zakończy się ona powodzeniem, zazwyczaj Powód wnosi do Sądu pozew w którym wnosi o orzeczenie przez Sąd nakazem zapłaty, że Pozwany ma zapłacić w określonym terminie określoną sumę pieniędzy, która powinna zaspokoić roszczenie Powoda.

Jeżeli Sąd wyda nakaz zapłaty, a pozwany nie wniesie od niego sprzeciwu w oznaczonym terminie, wówczas dochodzi do prawomocności, którego efektem może być nadanie nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności, co stanowi tytuł wykonawczy dla komornika sądowego.

Z takim tytułem wykonawczym, Wierzyciel (Powód), może wystąpić do Komornika Sądowego o wszczęcie egzekucji z majątku Dłużnika (Pozwanego).

Zaczyna się wtedy egzekucja, mocą której Wierzyciel może odzyskać swoją wierzytelność.

Wniesienie pozwu jest więc konieczne do uzyskania tytułu wykonawczego lub uzyskania wcześniej wyroku zapłaty lub nakaz zapłaty.

Co to jest nakaz zapłaty?

Nakaz zapłaty jest orzeczeniem wydanym przez Sąd. Sąd w nakazie zapłaty nakazuje Pozwanemu, aby w oznaczonym terminie zaspokoił roszczenie Powoda poprzez np. zapłatę określonej sumy pieniężnej. Alternatywą dla Pozwanego jest wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty w określonym terminie. Jest to stosowane w przypadku trybu nakazowego. Można również wystąpić na drogę zwykłego postępowania cywilnego. Oczywiście wymaga to przygotowania pozwu, także w trybie zwykłym, w postępowaniu zwykłym. W przypadku postępowania upominawczego oraz w przypadku postępowania nakazowego, celem postępowania jest szybsze sfinalizowanie sprawy i kolejny etap windykacji. Droga ta sprzyja szybszej możliwości uzyskania tytułu wykonawczego.

Kto płaci za przeprowadzenie windykacji sądowej?

Wnosząc do Sądu pozew, Powód zobowiązany jest uiścić opłatę od pozwu. Z kolei w przypadku wystąpienia do Komornika Sądowego z wnioskiem o wszczęcie egzekucji, również Wierzyciel powinien uiścić zaliczkę na wydatki dla Komornika związane z koniecznością przeprowadzenia przez Komornika stosownych czynności.

Koszty te, powinny zostać zwrócone przez Dłużnika Wierzycielowi.

W związku z powyższym, za przeprowadzenie windykacji sądowej płaci Wierzyciel, ale środki te powinien odzyskać od Dłużnika.

skontaktuj się z kancelarią zapytaj o ofertę szkolenia biznes bez tajemnic Kancelaria Adwokacka

Czy przedsiębiorca powinien obawiać się kosztów windykacji sądowej?

Przedsiębiorca, który dochodzi zwrotu wierzytelności lub zaspokojenia swojego roszczenia, co do zasady nie powinien obawiać się kosztów windykacji sądowej. Jeżeli jest ona skuteczna, tym bardziej nie należy się obawiać tych opłat. Ryzyko ich poniesienia bez perspektywy zwrotu jednak istnieje i powinno być oceniane indywidualnie, w zależności od sytuacji majątkowej i życiowej Dłużnika

Masz międzynarodową sprawę windykacyjną?

Międzynarodowe sprawy windykacyjne istnieją również na gruncie Polskich Sądów. Polskie Sądy również wydaję Europejskie Nakazy Zapłaty, przez co odzyskanie należności międzynarodowej jest możliwe. Jest to droga inna, niż klasyczna windykacja krajowa, jednak nie należy od razu nastawiać się negatywnie na jej wynik. Może okazać się, że wierzytelność zostanie odzyskana, a Wierzyciel zaspokoi swoje roszczenie w całości.

Chcąc skorzystać z tego trybu warto zasięgnąć konsultacji specjalisty, który poprowadzi przez proces tego typu windykacji oraz zweryfikuje możliwość uzyskania stosownego orzeczenia, uprawniającego do podejmowania dalszych działań na arenie międzynarodowej.

Windykacja polubowna

Mówiąc o windykacji sądowej warto kilka uwag poświęcić:

  • windykacji polubownej,
  • egzekucji komorniczej oraz kwestii samych
  • negocjacji z dłużnikiem.

Windykacja polubowna to najprościej mówiąc zespół działań, które mają doprowadzić do dobrowolnej zapłaty należności przez dłużnika. Do tego typu działań zaliczyć można między innymi, monity o płatność, sporządzenie wezwań do zapłaty, zawarcie porozumienia z dłużnikiem o spłacie długu czy też negocjacje z dłużnikiem mające na celu doprowadzenie do odzyskania środków finansowych.

Windykacja egzekucyjna

Windykacja prowadzona przed komornikiem to zespół działań, które mają doprowadzić do przymusowego odzyskania środków pieniężnych przy udziale komornika.

Działania takie mogą wiązać się z zawiadomieniem kontrahentów dłużnika o braku regulowania przez niego zobowiązań i zajęciu np. wierzytelności przysługujących dłużnikowi od podmiotów trzecich. Sytuacja taka może doprowadzić do sytuacji, w której osoba trzeba zamiast zapłacić dłużnikowi zapłaci bezpośrednio do osoby, której dłużnik jest winny określone kwoty pieniężne.

Windykacja komornicza może doprowadzić również m.in. do zajęcia wynagrodzenia, zajęcia emerytury czy też zablokowania i zajęcia rachunków bankowych oraz ściągnięciu z nich należnych wierzycielowi kwot.

Poza wyżej wskazanymi narzędziem windykacji komorniczej może być również licytacja majątku polegająca np. na sprzedaży licytacyjnej, pojazdów, ruchomości, czy nieruchomości.

Działania windykacji komorniczej mogą być również wspierane innymi działaniami windykacyjnymi jak np. negocjacje z dłużnikiem czy próby dochodzenia roszczeń od dłużnika.

Negocjacje z dłużnikiem

Negocjacje z dłużnikiem do działania, które mogą być stosowane na każdym etapie postępowania windykacyjnego i zawsze warto z nich korzystać.

Ważnym jest jednak jak te działania są prowadzone oraz w jaki sposób przebiegają negocjacje. Odpowiednie prowadzenie negocjacji niejednokrotnie wpływa pozytywnie na kwestie związane z odzyskanie należności od dłużnika. Z tych powodów warto wiedzieć w jaki sposób rozmawiać z dłużnikiem oraz jak prowadzić w tym zakresie rozmowę z dłużnikiem, czego unikać w trakcie rozmowy oraz na jakie aspekty zwracać szczególną uwagę. Tego typu informacje można uzyskać na naszych szkoleniach związanych z prowadzeniem procesu windykacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej o szkoleniach dotyczących windykacji ? – Zapraszamy do odwiedzenia Strony Pasternak LEGAL.

Jaka jest cena obsługi windykacyjnej i od czego zależy?

Cena obsługi windykacyjnej jest zróżnicowana w zależności od kwoty dochodzonej należności. Każdorazowo należy skonsultować niniejsza sprawę pod kątem indywidualnym.

Skuteczna i sprawna windykacja

Windykacja jest skuteczna i przebiega sprawnie, jeżeli zaangażowane w jej dochodzenie są osoby, które posiadają profesjonalne doświadczenie. Komornik Sądowy jest zawodem zaufania publicznego, wykonywanym przez funkcjonariusza publicznego, który jest odpowiedzialny za wykonywanie orzeczeń dotyczących spłaty długów. Prowadzi postępowanie egzekucyjne z wniosku Dłużnika w taki sposób, aby windykacja przebiegła skutecznie i sprawnie. Komornik Sądowy działa przy sądzie rejonowym, w związku z  czym, istotne jest, aby uwzględnić jego właściwość.

Windykacja to proces, który wymaga odpowiednie usystematyzowania, podjęcia określonych działań, w określonej formie czy tez rodzaju z tych względów warto skorzystać ze szkoleń, które pomogą stworzyć proces skutecznej windykacji w firmie. Szkolenia dedykowane są zarówno mikro, małym, średnim jak i dużym przedsiębiorcą dbających o płynność finansową, chcącym zapobiegać zatorom płatniczym oraz tym, którzy chcą tworzyć zyskowne i dobrze działające firmy.

Pasternak Legal – jako kancelaria przyjazna przedsiębiorcom swoją działalność w dużej mierze koncentruje na kompleksowym wsparciu przedsiębiorców w prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Nasze usługi kierunkowane są na skuteczne rozwiązywanie problemów przedsiębiorców oraz udzielanie im efektywnej pomocy w prowadzeniu działalności. Dbamy o to by model biznesowy naszego Klienta został osadzony w najkorzystniejszych realiach prawnych i podatkowych, przez co często tworzymy usługi i rozwiązania „ szyte na miarę”.

“Biznes bez Tajemnic” – seria prawnicza Pasternak LEGAL to – podcast, blog i kanał prawniczy będące wynikiem misji Pasternak LEGAL chcemy wspierać przedsiębiorców w efektywnym i skutecznym prowadzeniu biznesu. Budujemy efektywne ramy prawne i podatkowe, by biznes naszych klientów był efektywny, bezpieczny i zyskowny. Niech “Biznes bez Tajemnic” stanie się Twoim przewodnikiem w efektywnym i skutecznym prowadzeniu firmy, gdzie każdy krok jest świadomy, a sukces staje się rezultatem klarownych działań.

Czy jesteś doświadczonym przedsiębiorcom, prowadzisz własną firmę, czy też dopiero rozważasz założenie własnego biznesu – nasza seria “Biznes bez Tajemnic” dostarczy Ci cennych informacji, inspirujących rozmów i praktycznych wskazówek, które pomogą Ci odnieść sukces w biznesie. “Biznes bez Tajemnic” – bo wiedza prawna, podatkowa i biznesowa nie musi być enigmatyczna. Zapraszamy do śledzenia i poznawania świata biznesu, prawa i podatków – bez tajemnic!

Jesteśmy dostępni na:

AKADEMIA PASTERNAK LEGAL – nowe miejsce w biznesowej rzeczywistości

Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Baza wiedzy, informacje o produktach i nowościach prosto na twój email. Dołącz do grona naszych subskrybentów

Blog Akademii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa. Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *