Brak produktów w koszyku.
Wniosek o odroczenie wykonania kary
Spis treści:
1. Wzór wniosku o odroczenie wykonania kary
2. Na czym polega i co daje odroczenie wyroku?
3. Odroczenie wykonania kary – odroczenie obligatoryjne i fakultatywne
4. Jak napisać wniosek o odroczenie wykonania kary?
5. Jaką karę pozbawienia wolności można odroczyć?
6. Na jaki czas sąd może odroczyć wykonanie kary?
7. Odroczenie kary – kilka razy czy to możliwe?
Wzór wniosku o odroczenie wykonania kary
Prawo daje skazanym narzędzia, dzięki którym mogą oni uniknąć odbywania kary w zakładzie karnym. Jednym z nich jest np. odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego, o którym można przeczytać w naszych artykułach na Blogu Kancelarii PASTERNAK LEGAL:
Nie zawsze istnieje jednak możliwość, aby skazany odbywał karę w systemie dozoru elektronicznego. Na przeszkodzie mogą stać chociażby warunki techniczne. Wobec tego, z pomocą przychodzi kodeks karny wykonawczy, który reguluje instytucję odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności.
Na czym polega i co daje odroczenie wyroku?
Najprościej mówiąc odroczenie wykonania kary to narzędzie, które ma na celu odroczyć w czasie wykonanie kary innymi słowy sprawić, aby skazany odbywał karę w czasie późniejszym. Istnieją przypadki, kiedy odroczenie kary pozbawienia wolności jest możliwe, a nawet takie, w których sąd musi odroczyć wykonanie kary.
Trzeba zaznaczyć, że odroczenie kary pozbawienia wolności, nie powoduje, że zmniejsza się jej długość. Oznacza to wyłącznie tyle, że opóźnia się jej wykonanie. Co więcej, sam fakt wniesienia wniosku o odroczenie wykonania kary nie skutkuje automatycznie wstrzymaniem jej wykonania. Mimo procedowania wniosku przez sąd, w dalszym ciągu skazany może zostać wezwany do stawienia się w zakładzie karnym. W związku z powyższym, wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności, powinien zostać złożony jak najszybciej.
Odroczenie wykonania kary – odroczenie obligatoryjne i fakultatywne
Obligatoryjne odroczenie wykonania kary – obowiązkowe
Obowiązek odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności dotyczy sytuacji, kiedy mamy do czynienia ze skazanym, który cierpi na chorobę psychiczną lub inną ciężką chorobę, która uniemożliwia wykonanie orzeczonej kary. Chodzi tutaj o przypadki, w których natychmiastowe wykonanie kary mogłoby w sposób negatywny wpłynąć na stan zdrowia skazanego lub zagrażać jego życiu. Jeżeli choroba skazanego może być skutecznie leczona w zakładzie karnym, nie można uznać jej za przesłankę obligatoryjnego odroczenia kary pozbawienia wolności.
Fakultatywne odroczenie wykonania kary – uznaniowe
Fakultatywne odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności dotyczy sytuacji, w których: Natychmiastowe wykonanie kary pozbawienia wolności pociągnęłoby dla skazanego i jego rodziny zbyt ciężkie skutki. Każdy taki przypadek sąd rozpatruje indywidualnie, gdyż tak naprawdę, oderwanie skazanego od rodziny czy pozbawienie rodziny dochodów skazanego, są normalnymi następstwami tego, że skazany ma do odbycia karę. Sąd musi zatem szczegółowo zweryfikować, czy dana sytuacja będzie rzeczywiście ponadprzeciętnie dolegliwa.
Gwarantowane odroczenie kary musi być, mimo wszystko, poparte wnioskiem, do którego musi być dołączona pełna dokumentacja medyczna.
Jak napisać wniosek o odroczenie wykonania kary?
Wniosek o odroczenie powinien zostać złożony przez skazanego lub jego pełnomocnika.
Wniosek powinien zawierać wszelkie niezbędne wymogi formalnych wniosku, powinien zostać skierowany do właściwego sądu, ale również wymaga właściwego uzasadnienia popartego określonym stanem faktycznym oraz odpowiednią dokumentacją.
Pomimo faktu, iż sama konstrukcja wniosku może wydawać się nie skomplikowana prawidłowe skonstruowanie wniosku jawi się jako istotne albowiem przykładowo braki formalne wniosku mogą skutkować opóźnieniem w jego rozpoznaniu co z kolei może mieć dla skazanego negatywne konsekwencje.
Składając wniosek o odroczenie wykonania kary warto również rozważyć złożenie wniosku o wstrzymanie wykonania kary albowiem samo złożenie wniosku o jej odroczenie nie wstrzymuje jej wykonania o czym jak się wydaje wielu zapomina.
Prawnicy Kancelarii Pasternak LEGAL wielokrotnie reprezentowali klientów w postępowaniach wykonawczych, których przedmiotem było rozpoznanie wniosku o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności., na bazie swoich doświadczeń opracowaliśmy wzór wniosku, który możesz samodzielnie wypełnić i wykorzystać w swojej sprawie.
Wiem, co myślisz, patrząc na propozycję pobrania szablonu wniosku – “Czy ja to wszystko ogarnę?!”.
Dobrze to przemyśleliśmy i zapewniam Cię, że spokojnie sobie poradzisz w czym ma Ci pomóc instrukcja wypełnienia każdego z dokumentów dołączona do szablonu dostępnego w naszej Akademii . Wszystko jest przejrzyście opisane i przygotowane tak, żeby sporządzenie całości wnioski zajęło tylko minimum Twojego czasu. Korzystając z gotowych szablonów ułatwiasz sobie życie i masz pewność, że twój prawidłowo wypełniony wniosek będzie zawierał wszystkie niezbędne elementy formalne.
Jaką karę pozbawienia wolności można odroczyć?
Przepisy nie precyzują wprost jakie orzeczone wobec skazanych kary pozbawienia wolności, dają możliwość skazanym, aby mogli starać się o odroczenie wykonania kary. Istnieją jednak pewne ograniczenia. Przede wszystkim, skazany nie może skorzystać z odroczenia wykonania kary, jeżeli został skazany na warunkach recydywy specjalnej podstawowej lub wielokrotnej z art. 64 i 65 kodeku karnego . Skazany traci także szanse na odroczenie wykonania kary, jeżeli dopuścił się przestępstwa seksualnego w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych, czyli m. in. zgwałcenia, wykorzystania małoletniego, kazirodztwa czy zmuszania do prostytucji.
Na jaki czas sąd może odroczyć wykonanie kary?
- W przypadku obligatoryjnego odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności, czyli sytuacji, gdy mamy do czynienia z ciężką chorobą skazanego, odroczenie następuje „do czasu ustania przeszkody”.
- W przypadku fakultatywnego odroczenia kary, okres odroczenia od 14 lutego 2024 r. okres odroczenia wynosi maksymalnie rok
Odroczenie kary – kilka razy czy to możliwe?
Odroczenie wykonania kary może być udzielone skazanemu kilkakrotnie – przepisy nie precyzują ile dokładnie razy.
Jeżeli masz jednak pytania skontaktuj się z nami już dziś! Razem możemy opracować skuteczną strategię, która pomoże Ci starać się o by skutecznie uzyskać odroczenie wykonania kary i spojrzeć w przyszłość z nadzieją.
Warto pamiętać, że:
Wstrzymanie wykonania kary i odroczenie wykonania kary nie są pojęciami tożsamymi
O różnicach między tymi instytucjami można przeczytać w jednym z poprzednich wpisów na stronie naszej Kancelarii Pasternak LEGAL – kliknij TUTAJ
Może Cię zainteresować:
Dozór elektroniczny – Jeżeli twoja kara nie przekracza 1 roku i 6 miesięcy – może zainteresować Cię – instytucja dozoru elektronicznego, która umożliwia odbywanie kary pozbawienia wolności w “domu”
W naszej Akademii jest również dostępny szablon wniosku o udzielenie zgody na dozór elektroniczny.
Zapraszamy do zapoznania się również z pozostałymi produktami w naszej Akademii dotyczącej spraw karnych:
Kancelaria PASTERNAK LEGAL – ADWOKAT SPRAWY KARNE
Jeżeli jednak potrzebują państwo konsultacji lub pomocy Prawnika specjalizującego się w prawie karnym – wskazujemy, że zespół naszej kancelarii Pasternak LEGAL tworzą prawnicy doświadczeni w prowadzeniu różnego rodzaju postępowań karnych zarówno na etapie prokuratorskim jak i sądowym.Świadczymy usługi prawne w zakresie pomocy prawnej w aspektach prawa karnego zarówno w sprawach dotyczących tzw. przestępstw pospolitych, przestępczości zorganizowanej, jak i przestępstw karno-skarbowych, przestępstw gospodarczych, cyberprzestępczości. STRONA KANCELARII PASTERNAK LEGAL – WEJDŹ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJNasz zespół tworzą prawnicy posiadający doświadczenie w zakresie prowadzenia spraw karnych, autorzy publikacji naukowych z zakresu prawa w tym prawa karnego.Specjalizacja
Adwokat Łukasz Pasternak jest autorem licznych publikacji naukowych z zakresu prawa:- karnego,
- prawa handlowego
- prawa zamówień publicznych,
Jesteśmy dostępni na:
Publikacje na YouTube oraz mediach społecznościowych są wynikiem misji Pasternak LEGAL w której chcemy wspierać społeczeństwo w efektywnym i skutecznym wykorzystaniu instytucji prawnych.
AKADEMIA PASTERNAK LEGAL – nowe miejsce w prawnej rzeczywistości
Akademia Pasternak LEGAL to materiały i szkolenia tworzone z myślą osobach działających w wielu branżach biznesu, ale również materiały i szkolenia dedykowane osobom fizycznym.AKADEMIA PASTERNAK LEGAL – dla osób fizycznych
Akademia Pasternak LEGAL – to oferta kierowana również do osób fizycznych, szukających wsparcia w wielu dziedzinach życia codziennego, dzięki naszym partnerom merytorycznym Kancelarii Pasternak LEGAL oraz LEGAL ELITE stale poszerzamy naszą ofertę o różne materiały i produkty z wielu dziedzin prawa – tj. prawa cywilnego, rodzinnego, gospodarczego, prawa karnego czy własności intelektualnej. Dlaczego warto skorzystać z naszej Akademii?- Kompleksowa wiedza : Oferujemy szeroki zakres materiałów z różnych dziedzin prawa, podatków oraz biznesu, abyś mógł poszerzyć swoją wiedzę w tych kluczowych dziedzinach. Nasze materiały pokrywają tematy od podstawowych zagadnień po zaawansowane aspekty, aby sprostać potrzebom zarówno początkujących, jak i bardziej doświadczonych uczestników.
- Profesjonalne materiały : Nasze wzory pism, umów, dokumentów, checklisty oraz regulaminy zostały opracowane przez ekspertów z odpowiednich dziedzin, co gwarantuje ich wysoką jakość.
- Praktyczne zastosowanie : Nasze materiały mogą być natychmiast stosowane w Twojej codziennej pracy, życiu czy działalności biznesowej.
- Wygoda i oszczędność czasu : Wszystkie nasze materiały są dostępne online, co oznacza, że możesz korzystać z nich w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności wychodzenia z domu czy biura.
- Ciągłe aktualizacje: Dbamy o to, aby nasze materiały były zawsze aktualne i zgodne z najnowszymi przepisami oraz trendami w branży. Dzięki temu masz pewność, że korzystasz z najbardziej aktualnej wiedzy
Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!
Baza wiedzy, informacje o produktach i nowościach prosto na twój email. Dołącz do grona naszych subskrybentówBlog Akademii Pasternak LEGAL ma charakter wyłącznie edukacyjny i zawiera treści jedynie o charakterze ogólnym, w których mogą zdarzyć się pominięcia jak i omyłki, a w szczególności dlatego, że artykuły na blogu są aktualne w dacie ich publikacji, zaś w późniejszym czasie mogą nie odzwierciedlać stanu zmieniających się przepisów prawa. Kancelaria nie bierze odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która została wyrządzona w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na blogu treści, albowiem treści zawarte na blogu nie mogą stanowić w szczególności porady czy informacji prawnej wydawanej indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego i prawnego.
Dodaj komentarz