Wypowiedzenie OC – wzór wniosku

Wypowiedzenie umowy OC. Kiedy i jak to zrobić?

Co do zasady umowa obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego podpisywana jest na czas określony – przeważnie okres 12 miesięcy.

Zasadniczo, nie ma możliwości wcześniejszej rezygnacji z ochrony przed końcem okresu ubezpieczenia. Wypowiedzenie OC dopuszczalne jest jednak w kilku ściśle określonych sytuacjach i jest regulowane przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych.

W niniejszym artykule dowiesz się, kiedy można złożyć wypowiedzenie polisy OC, na jakich zasadach musi się to odbyć i jaki jest wzór wypowiedzenia umowy OC!

Kiedy możliwe jest wypowiedzenie obowiązkowej ochrony OC?

Z reguły, z ubezpieczenia OC nie można zrezygnować podczas trwania umowy ubezpieczeniowej. Warto jednak mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach obecna umowa może wiązać się z automatycznym przedłużeniem polisy i ochrona zostanie wówczas przedłużona na kolejny rok, natomiast w innej sytuacji – ochrona ubezpieczyciela wygaśnie dokładnie ostatniego dnia trwania umowy.

Z trwaniem umowy lub też jej zawarciem wiąże się także zagadnienie zrezygnowania z umowy ubezpieczenia OC.

Wielu posiadaczy pojazdów zastanawia się, kiedy może wypowiedzieć OC. W niniejszym artykule postaramy się przytoczyć kilka przykładów kiedy możliwe jest wypowiedzenie polisy OC.

W sytuacji, gdy ubezpieczenie zostało kupione na odległość np. przez internet, ma on prawo do odstąpienia od umowy w terminie 30 dni od momentu potwierdzenia jej zawarcia. Gwarantuje to art. 40 ust. 2 ustawy o prawach konsumenta. W innym przypadku termin wypowiedzenia umowy OC zależy od okoliczności rezygnacji z polisy.

Posiadacz polisy OC może z niej zrezygnować gdy:

  • dochodzi do zmiany dotychczasowego ubezpieczyciela, gdy kończy nam się aktualna umowa OC,
  • ma miejsce zmiana ubezpieczenia OC przy zmianie właściciela auta,
  • mamy do czynienia z przypadkiem „podwójnego ubezpieczenia”, czyli rezygnacji z polisy automatycznie przedłużonej, gdy mamy wykupioną już ochronę w innym towarzystwie.

Możliwe jest również na co wskazano powyżej odstąpienie od umowy ubezpieczenia OC w sytuacji gdy do zakupu polisy ubezpieczenia komunikacyjnego doszło na odległość, czyli wówczas, gdy umowa zostaje zawarta poprzez internet lub telefon.

Zmiana ubezpieczyciela OC – czy to możliwe – jak to zrobić?

Zmiana ubezpieczyciela jest możliwa w przypadkach opisanych w niniejszym artykule.

Wypowiedzenie polisy OC 2

Podwójne ubezpieczenie OC pojazdu czym jest?

Z sytuacją podwójnego ubezpieczenia OC możemy mieć do czynienia np. wówczas gdy klient zapomniał wypowiedzieć umowę w dotychczasowym towarzystwie, ale w międzyczasie zdążył wykupić nowe OC u innego ubezpieczyciela.

W takiej sytuacji Na szczęście nie musi on płacić podwójnej składki, co reguluje art. 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Wystarczy, że złoży stosowne wypowiedzenie w pierwszej z firm. Może dokonać tego w każdym momencie, przy czym im szybciej zrezygnuje z polisy, tym mniejszą kwotę będzie zmuszony zapłacić. Towarzystwo ma prawo do pobrania opłaty za okres od momentu przedłużenia do dnia rozwiązania polisy.

Jeżeli zatem zapomniałeś wypowiedzieć dotychczasową umowę ubezpieczenia i kupiłeś polisę w innym towarzystwie na ten sam okres ochrony i doszło do podwójnego ubezpieczenia OC – jak najszybciej złóż pismo z wypowiedzeniem umowy przedłużonej automatycznie.

Rezygnacja z ubezpieczenia a zwrot składki w przypadku podwójnego ubezpieczenia – możesz dochodzić zwrotu nadpłaconej składki.

Wypowiedzenie OC po zakupie pojazdu

Jak wskazano powyżej masz możliwość wypowiedzenia polisy Oc po zakupie nowego pojazdu.

W przypadku zakupu auta terminy wypowiedzenie umowy ochrony OC w sytuacji, kiedy korzystamy z polisy poprzedniego właściciela auta są nieco inne niż w wypadku polisy, która została przez nas zawarta i dobiega końca. W takim przypadku, według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, chcąc zmienić ubezpieczyciela, czas na złożenie wypowiedzenie polisy zbywcy jest w zasadzie nieograniczony.

W praktyce oznacza to, że nowy właściciel pojazdu może zrezygnować z umowy obowiązkowego ubezpieczenia w dowolnym momencie trwania umowy OC zawartej przez zbywcę samochodu.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC na koniec jej trwania

Posiadacz pojazdu – czy też polisy OC może ją wypowiedzieć na koniec jej trwania. W sytuacji, gdy klient zawarł umowę na rok, ale nie chce korzystać z automatycznego odnowienia polisy, powinien on złożyć wypowiedzenie najpóźniej dzień przed jej zakończeniem. W przeciwnym wypadku towarzystwo ma obowiązek przedłużyć ochronę na kolejne 12 miesięcy.

W takim przypadku dokument zawierający informacje wypowiedzenia polisy oc powinien zostać złożony do ubezpieczyciela korespondencyjnie lub w biurze ubezpieczyciela przed końcem trwania polisy.

Warto pamiętać

Jeżeli składasz wypowiedzenie na koniec okresu umowy ubezpieczeniowej, informacja o tym musi dotrzeć do ubezpieczyciela nie później niż jeden dzień przed końcem trwania polisy.

Skuteczna rezygnacja z ubezpieczenia OC – jak to zrobić?

Z myślą o naszych Klientach przygotowaliśmy wzór wypowiedzenia ubezpieczenia OC, który można pobrać w naszym portalu. Wzór to gwarancja zaoszczędzonego czasu, a także minimalizacja ryzyka związanego z nieprawidłowym sporządzeniem dokumentu wypowiedzenia umowy zawartej z ubezpieczycielem.

Jak wysłać wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC?

Jeżeli przygotowałeś w sposób prawidłowy dokument wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC? Teraz wystarczy dostarczyć go do firmy ubezpieczeniowej.

Nie musisz robić tego osobiście – dokument lub jego skan możesz dostarczyć ubezpieczycielowi również za pośrednictwem:

  • Operatora pocztowego – poczty Polskiej lub wybranej firmy kurierskiej,
  • droga mailową na adres ubezpieczyciela.

Wypowiedzenie polisy OC

Jakie informacje musi zawierać wypowiedzenie umowy OC?

Prawidłowo przygotowany dokument zawierający oświadczenie o wypowiedzeniu umowy powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje. Można również sięgnąć po wzór wypowiedzenia OC, który z pewnością ułatwi stworzenie tego dokumentu.

Wniosek powinien jednak obejmować:

nazwę i adres firmy ubezpieczeniowej, imię, nazwisko oraz adres osoby wypowiadającej umowę, markę, numer rejestracyjny i numer VIN pojazdu, który był przedmiotem umowy, podstawę prawną z ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z 22 maja 2013 roku:

  • art. 28 – przy wypowiedzeniu umowy na koniec jej trwania,
  • art. 28a – przy „podwójnym ubezpieczenia”,
  • art. 31 – po zakupie samochodu z OC, z którego nie będziesz korzystać

Ponadto dokument powinien zawierać numer polisy, okres ubezpieczenia, podpis osoby wypowiadającej OC.

Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Baza wiedzy, informacje o produktach, i nowościach prosto na twój email. Dołącz do grona naszych subskrybentów